Novinky ze Strážného

Projekt "Zelená obec"

Obec Strážné se zapojila do projektu "Zelená obec", který zabezpečuje sběr, odvoz a následnou ekologickou likvidaci elektroodpadu z obce. Součástí projektu je i sběrný box na drobný elektroodpad, který je umístěný na v budově obecního úřadu (Strážné čp. 129) a občané obce do něho mohou vhazovat drobná elektrozařízení  včetně baterií (.

Rozměrnější elektroodpad jako jsou lednice, pračky, televizory je možné odkládat v rámci svozu objemného odpadu 2x ročně v předem daném termínu (v měsíci květnu a říjnu) nebo během celého roku na základě domluvy s pracovníky obce Strážné.

Co vše patří do sběrného boxu?

Obecně lze říci, že do sběrného boxu může občan odložit rozměrově vhodné (malé a střední) elektrospotřebiče a také baterie. Následující spotřebiče do sběrného boxu patří:

1. Malé domácí spotřebiče (např. vysavače, žehličky, topinkovače, fritovací hrnce, mlýnky, mixéry, kávovary, holicí strojky, masážní strojky, hodinky, budíky, váhy apod.)

2. Zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení (např. minipočítače, notebooky, elektronické diáře, kalkulačky, telefony, mobilní telefony, počítačové periferie jako myši, klávesnice nebo reproduktory, počítačové komponenty apod.)

3. Spotřebitelská zařízení (např. rádia, videokamery, videorekordéry, CD, DVD, MP3 a jiné přehrávače, walkmany apod.)

4. Elektrické a elektronické nástroje (např. vrtačky, brusky a jiné malé a střední nástroje)

5. Hračky, vybavení pro volný čas a sporty (např. elektrické vláčky a autíčka, ruční ovladače videoher, videohry, tachometry a jiná sportovní měřidla)

6. Ostatní střední a drobné elektrospotřebiče (např. měřící přístroje, lékařské přístroje apod.)

7. Tužkové a knoflíkové baterie

Co vše do sběrného boxu nepatří?

Elektrospotřebiče, které jsou rozměrově nevhodné (orientačně větší než mikrovlnná trouba)

  • např. pračky, myčky, sporáky, pily, křovinořezy a sekačky apod.

Elektrospotřebiče, které vyžadují speciální recyklační technologii

  • televizory, monitory, zářivky, lednice a mrazáky,